Milujeme kvalitu a české tradice

Tři králové


Tři králové 

Svátkem Tří králů, tradičně končí doba vánoční. Odstrojujeme stromeček, sundáváme vánoční výzdobu, uklízíme betlém a už se těšíme na jaro. 

Vánoční hvězda, kometa se zářivým ohonem zvěstovala lidem Ježíšovo narození. Podle legendy se Tři králové, někde označovaní jako mudrcové či mágové, jinde jako hvězdopravci z východních zemí, vydali na cestu, když spatřili na nebi znamení a spěchali do Betléma, poklonit se spasiteli. 

Výjev klanějících se Tří králů přinášejících vzácné dary je zpodobněn v mnoha výtvarných dílech. V knížce My tři králové jdeme k Vám najdete nejkrásnějčí z nich. Nejstarší Kašpar nese zlato, za ním přichází Melichar a daruje Ježíškovi omamně vonící kadidlo. Poslední v řadě je Baltazar s černou tváří, ten přináší myrhu, vzácnou vonnou mast. 

Zlato

Zářivý ryzí kov je symbolem bohatství a moci.

Kadidlo 

Vzácná vonná směs pryskyřic, zejména z kmene kadidlovníku pravého je symbolem modlitby a slouží k vykuřování. Bývala vyvažována zlatem.

Myrha

Červenohnědá pryskyřice, sušená míza balzamovníku myrhového je součástí vonných mastí a balzamovacích směsí. Pro své léčivé účinky byla dražší než zlato.

Šestého ledna o svátku Tří králů chodili a někde dodnes obcházejí od domu k domu koledníci. Oblečení v bílých košilích, s papírovými korunami ozdobenými zlatými křížky, představovali tři krále, zpívali, vykuřovali stavení kadidlem a vykropovali svěcenou vodou proti nečistým silám. Poté napsali na dveře svěcenou křídou datum a písmena K + M + B. Takový dům byl pak chráněn proti nemocem a pohromám po celý další rok. Když koledníci popřáli hospodáři a hospodyni šťastný nový rok, dostávali za odměnu výslužku.

Traduje se, že K nebo C, M a B jsou počáteční písmena jmen tří králů, Kašpar (Caspar), Melichar a Baltazar, je to však spíše zkratka latinského Christus (řecky Kyrios) mansionem benedicat, tedy Kristus žehnej tomuto domu a kříže mezi písmeny značí svatou trojici.

Papírové postavičky tří králů si můžete jednoduše vyrobit doma, když si pořídíte vystřihovánku Tři králové. Tři krále a i mnoho dalšího najdete také v publikaci Babiččin vánoční balíček.

 

My tři králové jdeme k vám,

štěstí, zdraví vinšujem vám.

 

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,

my jsme k vám přišli z daleka.

 

Copak, ty tam černý vzadu,

vystrkuješ na nás bradu?

 

Já vyznávám, že jsem černý,

že jsem z mouřenínské zemi.

 

Slunce je toho příčina,

že je má tvář opálená.

 

Kdybys na slunce nechodil,

byl bys tvář svou neopálil.

 

Slunce je drahé kamení,

od Kristova narození

 

A já černej vystupuju

a Nový rok vám vinšuju.

 

I my taky vystupujem

a Nový rok vám vinšujem.

 

„Nám třem se hvězda zjevila,

 která jakživa nebyla.“

 

„Jak jsme tu hvězdu viděli,

hned jsme si koně sedlali

a do Betléma se brali.“

 

Herodes král z okna kouká,

vidí tři krále z daleka.

 

Zdaleka je cesta naše,

do Betléma mysl naše.

 

„Co je v Betlémě nového,

že pospícháte do něho?“

 

„Narodil se tam Spasitel,

všeho světa Vykupitel.“

 

„To já tam musím taky jít,

to malý dítě pozdravit“

 

Konala se též slavnostní divadelní představení, na která se všichni těšili. Námětem tříkrálových lidových her býval příběh o příchodu mudrců z východu a králi Herodesovi.

04.01.2021
Štítky: Tři králové
Buďte s námi i na našem Instagramu studio.trnka
Chcete každý měsíc soutěžit o poukázku na 1000 Kč?
Sdílejte fotku s naším produktem, napište něco hezkého :-) a připojte #studiotrnka. Více informací o soutěži najdete zde.
instagram
instagram
instagram
instagram
instagram
instagram
Kontakty


+420 226 886 432

+420 733 372 330

 

objednavky@studiotrnka.cz

 

kancelář, sklad a objednávky:

V Podbabě 18, 160 00 Praha 6

 

Ověřeno zákazníky
overeno-zakazniky
09.07.2024
Jsem ráda, že jsem objevila tento e-shop, nepřeberné množství nápadů na dárky i pro vlastní radost. Kdo má rád tento styl musí být nadšený.

    DESATERO mensi

    ODMENA

     

    © 2013-2024 Studio Trnka
    facebook instagram